X
Vabandame, rohkete tellimuste tõttu võib tarne veidi viibida. Anname endast parima!

Märts on seemnete külvamise aeg

Märts on rohenäppude jaoks põnev aeg – päevad pikenevad, päike soojendab maapinda ning kätte jõuab õige hetk esimesed seemned mulda panna. Sõltuvalt ilmast ja kasvutingimustest saab sel kuul külvata nii aknalaual kui ka kasvuhoones. Kui sa ei ole varem taimi ette kasvatanud, võib see tunduda keeruline, kuid tegelikult on see lihtne ja rõõmu pakkuv protsess. Kõik algab õigetest seemnetest ja sobivatest tingimustest.

Märts

Miks külvatakse seemneid juba varakevadel?

Seemnete külvamine märtsis ei tule kannatamatusest, vaid see on strateegiline ja teadlik otsus, mida kogenud aednikud teavad. Pikema kasvuajaga taimed vajavad varajast külvi. Mõned köögivilja- ja maitsetaimed ning mitmed lilled vajavad pikka kasvuperioodi. Kui need külvata otse aiamaale hiliskevadel, ei jääks neil piisavalt aega täisküpsuseni jõudmiseks enne sügist. Kui alustad varakevadel, saavad taimed kasvada soojas siseruumis või kasvuhoones, kuni ilmad on piisavalt soojad, et neid õue istutada. Samuti, kui alustad seemikute ettekasvatamist märtsis, saavad taimed kasvada tugevaks ja vastupidavaks enne, kui nad peavad hakkama kohanema väliskeskkonnaga.

Milliseid seemneid külvata?

Soojalembesed taimed, nagu kurk, suvikõrvits, seller, paprika, porru, basiilik, petersell, tüümian ja rosmariin, vajavad pikemat kasvuperioodi, mistõttu on märts ideaalne aeg nende ettekasvatuseks. Samuti tasub praegu külvata salatiseemneid ja maitsetaimi – näiteks rooma salat, jääsalat ja Frillice salat idanevad ja kasvavad kaua, seega varajane külv tagab parema saagi. Sama kehtib ka püsikmaitsetaimede kohta, nagu pune, iisop, aedsalvei, murulauk ja estragon, mis vajavad tugevaks taimeks kujunemiseks aega. Märtsikuine külv annab neile võimaluse kasvada tugevaks ja elujõuliseks enne, kui nad suvel peenrale või potti istutatakse. Naistepäeva puhul saab varakult mulda panna ka petuunia, lobeelia, pelargooni, begoonia ning saialille seemned.

Seemnete külvamine ja ümberistutamine

Eduka ettekasvatuse aluseks on toitaineterikas muld, piisav valgus, sobiv temperatuur ja regulaarne kastmine. Külvamiseks vali soojemapoolne ja valgusküllane ruum, sest jahedas võivad seemikud venida välja. Kui looduslikku valgust napib, kasuta lisavalgustust. Külvianumatena sobivad puhtad karbid ja potid või taimede ettekasvatamiseks mõeldud külvikassetid, kuna desinfitseerimata anumad võivad soodustada hallituse ja seente teket. Kasutada võib ka spetsiaalset ettekasvatussegu, mis on loodud seemnete külviks, vajadusel lisa külviturvast või turbatablette. Kiirema idanemise tagamiseks kata anumad kattelooriga, mis hoiab ühtlast niiskust ja soojust. Kui esimesed võrsed ilmuvad, tuleb kile eemaldada

Kui taimed on 10 cm kõrgused, on aeg need suurematesse pottidesse ümber istutada, jättes neile piisavalt kasvuruumi. Kasuta selleks istutuskühvlit või puupulka. Tihedalt kasvanud taimi tuleb harvendada, et tugevamad saaksid paremini areneda. Õue istutamisega ei tasu kiirustada – enne tuleks taimi karastada, viies neid paariks päevaks välitingimustesse, et nad harjuksid väliskeskkonnaga. Kui ilmad on püsivalt soojad, võib taimed istutada kasvuhoonesse või päikesepaistelisse ja tuulevaiksesse kohta, kus nad saavad tugevaks kasvada.

Märts on väga oluline kuu kogenud aiapidajatele – ole teistest samm ees ja pane alus tervele hooajale!

Helista