X

Eksootiline Jaapani Orhidee – suurepärane sort Sinu koduaeda

‘Bletilla striata’, eesti keeles Jaapani mikaadolill või Jaapani orhidee, on ainulaadne ning Royal Horticultural Society poolt auhinnatud kergesti kasvatatav aiaorhidee!

Meil Eestis sobib Jaapani orhideed kasvatada nii aias kui ka potitaimena. Viimasel paaril aastal kasutatakse seda Jaapanis sageli linnahaljastuses konteinertaimena. Looduslikult kasvab Hiinas, Jaapanis ja Tiibetis, kuid on looduses siiski suhteliselt haruldane.

Liigi omadused

jaapani orhidee

Lehed on suured, pehmed, ererohelised, mõõgakujulised ja meenutavad mõneti palmipuude lehti. Tüüpiliselt 4-8 lehte pundis moodustavad väikseid kimbukesi, mille keskele tekivad pikad varred ja orhideele omased õied. Õitseb juunis ja juulis. Õied on kuni 6 cm läbimõõduga, mida võib kokku olla kuni 10, mõned õitsevad, mõned püsivad suures pungas ja avanevad hiljem.

Aastatega samal kohal kasvades moodustab kuni 30-40 cm läbimõõduga äärmiselt dekoratiivse puhma nagu pojengidki. Õied on sõltuvalt sordist roosakaslillad või valged, õiehuulel on triibud (peamiselt valget värvi).

Istutamine ja hooldus

Eelistab poolvarjulist kasvukohta. Oluline on, et kevadel ja suvel oleks muld huumusrikas ja niiske. Pärast õitsemist langetab lill kõik lehed.

Puhkeperiood on suve lõpust kuni uute võrseteni kevadel, mil taim vajab rahu ning kasta seda ei tohiks.

Talveks vajab korralikku multšiga katmist. Eestis lihtsam kasvatada saartel ja läänerannikul. Võimalik on ka välja kaevatud juuri hoiustada kuivas ja jahedas, näiteks kütmata garaažis.

Eksootilistele suvelilledele lisaks võiks koduaiast leida ka juba teada-tuntud lilli. Saialill on küll väga levinud ja klassikaline, kuid tema ravivad omadused teevad temast ühe tänuväärseima igas lillepeenras.