X
Kauplused on suurel reedel avatud kuni 16:00
Loe Veel

Värske haputaigna sai kuldse krõbeda koorikuga: retsept + video

Ära lase sääskedel oma suveõhtuid rikkuda!

Sel nädalal teatas putukateadlane Urmas Tartes, et alanud on hea sääseaasta. Hea sääskedele või hea meile, see sõltub juba meist endist – kuidas me sääskedega kohaneme, kus me viibime ja kuidas nende saabumiseks valmis oleme. Maarahva Pood annab kolm soovitust, kuidas oma suvi sääse- ja parmuvabaks muuta.

Kuidas luua loomulik aed: näpunäited mitmekesisuse ja loodusläheduse tagamiseks

Mis on loomulik aed? See on koht, kus tunnevad end hästi nii inimene kui ka muu elusloodus. Looduslik aed on erinevatele osapooltele ligitõmbav keskkond, mis soodustab mitmekesisust ja keskkonnasõbralikkust.

Lillesibulate istutamine: suvesibulad – liiliad ja pojengid

Eluterved lillesibulad ja tubli planeerimine muudab sinu aia segasummasuvilast imetlusväärseks silmarõõmuks. Kuidas seda aga saavutada? Järgnevalt saad teada:

  • Mida eri liikide puhul arvesse võtta
  • Millele sibulate ostmisel tähelepanu pöörata
  • Milleks ja kuidas kasvukohta planeerida
  • Kuidas istutada liiliaid ja pojenge nii, et need suveks õide puhkeksid

Lillesibulate tüübid – mida millal istutada?

Suvesibulad

Suvised sibulad on õrnemad ja neid istutatakse kevadel, et õitsemist suve läbi nautida. Suvesibulad on külmakartlikud ning neid peab hoiustama jahedas ja kuivas kohas külmade perioodide möödumiseni. 

Nimekamad suvesibulad on gladioolid, liiliad, daaliad, pojengid (ehk muguljuursed), iirised, kallad, begooniad.
PS: Kas teadsid, etbegooniad on esimesed, mis kevadel maha tuleb panna? Nii jõuab lill õigel ajal õide puhkeda.
Erinevalt teistest, mis õitsevad suve lõpu poole, püsivad daaliad õites kuni sügiseni.

Kevadsibulad

Nagu nimigi ütleb, on nende õitseaeg kevadel, kuid selleks tuleb nad sügisel mulda panna. Olles äärmiselt vastupidavad, vajavad kevadsibulad madalat temperatuuri, et kevadiseks õitsenguks välja puhata. Seetõttu võib nende mugulaid talve läbi maa sees hoida.
Mõned tuntud kevadsibulad on tulbid, iirised, nartsissid, hüatsindid, krookused, laugud.

Milliseid sibulaid võib istutada nii kevadel kui ka sügisel? 
Aastaringselt võib istutada nii aediiriseid kui ka pojenge. Viimastest teeme allpool lähemalt juttu.

Kuidas ostes lillesibulaid valida?

Lillesibulad peaksid olema katsudes pigem kõvemad, mitte pehmed ja käsnjad.

PS: Sibulad on üsna õrnad, seega mida vähem inimesi neid katsunud on, seda parem. Seepärast soovitame neid aegsasti otse veebipoest tellida.

Kui aga satud ostma kauplusest, siis vali sibulad, millel ei ole kahjustusi või hallitust. Tasub vaadata suuri sibulaid, kuna pirakate esimene aasta on ühtlasi suure õiega.  

Kasvukoha planeerimine

Kuna mitmed lillesibulad hakkavad ajapikku paljunema, on taibukas planeerida kasvukoht nii, et sealt saaks aastaid virguvaid õisi.

Üldjoones võib lillesibulaid kasvatada igal pool: iluaias, aasadel, segatuna muru sisse, puude all või strateegiliselt peenardele paigutatuna. Istuta suurem kogus ühte kohta, et tekitada võimas visuaalne efekt.

Võta teadmiseks, et enamus liigid eelistavad päikselist kohta. Varakevade õitsejad võib istutada puude alla – seal saavad nad piisavalt palju valgust, et puhkeda õide enne kui puud lehte lähevad ja valguse ära blokeerivad.

Lisaks on siin paar nippi, mida järgida:

  • Võta arvesse sibullillede õitsemisaegu. Istuta kokku erinevaid kombinatsioone: nii varaseid-, kesk- kui ka hilise hooaja mugulaid, et õitsemisaja koguperiood oleks võimalikult pikk.
  • Peida õitsenud madalakasvuliste sibulate surev lehestik ette poole istutatud kõrgemate sibulate abil.
  • Samal ajal õitsevate sortide puhul istuta sibulad vastavalt kõrgusele – madalast kõrgemaks, et tekitada ilusad kihid.
  • Sibullilled pakuvad ilusaid ja erinevaid värve – mõtle sellele, kuidas need värvid ümbrusega mängivad.

Tähelepanu istutuskoha pinnasele

Enamik sibullilli vajab õitsemiseks päikselist kasvukohta ning kohevat ja pehmemat aiamulda. Oluline faktor on pinnase drenaaž ehk võime lasta vett parajalt läbi. Nii on välistatud sibulate mädanemine.

Selle tarvis võid sibulate alla paigutada 5cm jagu liiva. Sibulatele meeldib kergelt liivane muld, sest see pakub piisavalt eluks vajalikke aineid.  

lillesibulad

Tasub teada, et mulla ph. tase võiks ideaalis olla pigem neutraalne 6 või 7, kuna see toob välja lillede kõige erksamad värvid. Mulla happelisust saad tasakaalustada lubiväetisega.

Istutades suvesibulaid – liiliaid ja pojenge

Esiteks istuta lillesibulad kindlasti samal hooajal, mil need ostetud on. Veendu, et oled soetanud terved ja elujõulised sibulad ning hävita kahjusaanud, kuna need on tervetele nakkusohtlikud.

Üldiselt saab lillesibulaid saab istutada kahte moodi: kaevata üles kindel ala, sibulad sinna asetada ja seejärel mullaga katta või teha igale sibulale mulda eraldi auk.

Liiliad

Liiliate istutamisperiood sõltub liilia liigist ja sordist. Meie poes on saadaval liiliad, mida saad istutama asuda juba mai lõpus. Liiliatele meeldib kergem muld, kuid mitte liiga liivane ega savine. Mulla konsistentsi saad täiendada komposti, turbamulla või kerge kruusaga.

liiliad

Liiliate kasvukoha puhul jälgi, et tegu poleks liigselt niiske kohaga. Seega väldi paiku, kuhu koguneb kevadine suurvesi.
Istutussügavus sõltub sellest, kas tegemist on varrejuurse või varrejuurteta liiliatega.

  • Varrejuursete puhul jälgi antud reeglit: istutamise sügavus peab vastama sibula kolmekordsele suurusele. Kui mugul on 7cm pikkune, tuleb see asetseda 20+ cm sügavusele.
  • Varrejuurteta liiliad tuleb istutada vaid 2-3 cm paksuse mullakihi alla. Vahekaugus oleneb nii sibulate suurusest kui ka nende kasvutüübist (kõrge, püstine, laiuv). Seega väiksemad mugulad 10-15 cm, keskmise suurusega 20-25 cm ning suured sibulad kuni 40 cm vahedega.

Pojengid

Kasvukohana eelistab pojeng täispäikselist paika ning üsna suurt distantsi teisest taimest. Seega võid mugulate vahekauguseks jätta tubli 1 meeter.

Pojengid vajavad toitainerikast mulda, kuna nad on püsikud, mis jäävad kauaks ajaks samasse kohta. Seega ei pea neid talveajaks üles kaevama. Pinnas peab olema sügavalt üles kaevatud ja kobestatud. Kindlasti lisa istutusauku orgaanilist väetist ja kompostmulda.

Istutamisel säti kasvupungad ülespoole suunatuna 3-5  cm sügavusele mulda. Kui satud liiga sügavale istutama, õitseb lill liiga hilja või üldse mitte.

pojengid

Kokkuvõtteks

Nüüd tead, kuidas sibullilled jaotuvad ning millele istutamisel tähelepanu pöörata. Aeg on kätte jõudnud otsustada, mil viisil oma aeda sel hooajal ilustada. Meie soovitus on täisväärtustada oma hoovi värvikirevate liiliate ning uhkete pojengidega. Suurima valiku leiad meie lillesibulate valikust.

Helista