X
Uue hooaja seemned on saabunud! (Jaanuaris soodushinnaga)
Loe Veel

Sügiseste aiatööde ABC - valmista oma aed talveks ette

Vanaema traditsioonilised hapukurgid

Värske haputaigna sai kuldse krõbeda koorikuga: retsept + video

Kuidas luua loomulik aed: näpunäited mitmekesisuse ja loodusläheduse tagamiseks

Mis on loomulik aed? See on koht, kus tunnevad end hästi nii inimene kui ka muu elusloodus. See ei pea olema alati 100% looduslikest materjalidest või kohalike taimedega kujundatud aed – piisab, kui see on tervislik ja erinevatele osapooltele ligitõmbav keskkond, mis soodustab mitmekesisust ja keskkonnasõbralikkust. Selline aed aitab kaasa elurikkusele, andes vajaliku elupaiga nii loomadele, putukatele ja ka lindudele. Järgnevalt jagan sulle näpunäiteid, kuidas tekitada loomulikku aeda.

1. Alusta planeerimisega!

Enne kui hakkad oma aeda looma, tee kindlaks, millised on sinu aia eesmärgid ja kuidas saad neid ellu viia. Mõtle oma aia suurusele ja asukohale ning otsusta, kus soovid kasvatada ilu-, või tarbetaimi ja kus soovid luua looduslähedasi alasid. Arvesta sealjuures kindlasti oma aia peamisi vaateid – nii kauneid kui inetuid. Mõtle läbi, kus sa kõige rohkem aega veedad või millist osa sa aiast kõige rohkem või vähem näed.

Uuri välja, milline on sinu aia muld ning valgustingimused ja otsusta selle info alusel, millised taimed sinna sobiksid. Kauni, lopsaka, silmapaistva ja samas loomuliku aia üheks olulisemaks alustalaks on see, et sa valid enda aeda õiged taimed lähtudest kasvukohast. 

Aed saab alguse planeerimisest

2. Lisa aeda mitmekesisust

Vali erinevaid taimi, mis sobivad sinu aeda: põõsaid, puid, püsililli, sibullilli ja üheaastaseid taimi. Vali taimi erinevate kõrguste, õitsemisaja, tekstuuride ja lõhnade järgi, et luua huvitavaid elamusi ning aastaringselt oleks aias midagi kaunist silmale. Kui valid taimed, mis õitsevad erinevatel aastaaegadel, pakud toidulauda ja peidupaika ka kasulikele putukatele ja lindudele.

Taimedele lisaks saad oma aia mitmekesisust täiendada väikese veesilma abil, mis meelitab ligi erinevaid vees elavaid liike ning loob aias rahuliku ja lõõgastava keskkonna. Lisaks pakub veesilm joogipaika nii lindudele kui ka erinevatel putukatele. 

Suuremas aias võid mõelda, kuhu saaksid luua oksa- või kivihunnikud, mis pakuks sobivaid elutingimusi väiksematele loomadele. Täiesti tühja aeda tasub kindlasti luua erinevaid varjulisi alasid, istutades sinna puid, kes sobivad nii kasvutingimuste kui ka aia proportsioonidega. 

Aia elustikku aitab mitmekesisemaks muuta putukahotellide kasutamine, kusjuures uuri eelnevalt, milliseid putukaid mingi hotell aeda meelitab. Kõik hotellid ei sobi kõigile. 

Mitmekesisuse lisamisel tasub alati eelnevalt läbi mõelda, milliseid loomi, putukaid või taimi soovid oma aeda meelitada, sellest lähtuvalt saad luua neile sobivaid elupaiku. 

3. Kasuta taaskasutatud materjale

Looduslik aed on ka keskkonnasõbralik aed. Kasuta taaskasutatud materjale, aga ära mine sellega üle piiri. Kasuta aias julgelt taaskasutatud looduslähedasi materjale – see lisab aiale omapära ja annab kasututele elementidele uue ülesande. Näiteks võid vana redelit kasutada taimede ronimiskonstruktsiooni tegemisel või vanu telliseid köögiviljapeenra äärte loomiseks. Looduskaugete taaskasutusmaterjalidega võid oma aia väga lihtsalt maitsetuks või ebaloomulikuks muuta. Klassikalised näited siinkohal on vanad rehvid, piimanõud, potid-pannid, jalgrattad jmt. 

Kaunista aeda taaskasutatud esemetega

Aias tekkinud orgaanilised jäätmed saad samuti taas oma aia heaks tööle panna. Loo endale komposti hoiustamiseks kena koht, mis sulandub sinu aiaga ühte. See vähendab oluliselt sinu ökoloogilist jalajälge ja annab võimaluse ise väärtuslikku komposti toota.

4. Looduslik aed on looduslähedane aed

Uuri välja, millised kohalikud taimed on dekoratiivsed ja võiksid sinu aias hästi kasvada. Jälgi nende puhul kindlasti sedagi, kuidas nad paljunevad või levivad. Näiteks jänes-kastik on väga kaunis kodumaine kõrreline, ent võib aias muutuda tõeliseks nuhtluseks. Seevastu peetrileht on väga ilus ja püsib ka aias tsiviilsena. 

Kindlasti väldi mürgiste taimekaitsevahendite kasutamist. Lase loodusel sinu aias teatud piirini toimetada: loo sinna mitmekesiseid istutusalasid, lilleaas, tarbemuru. Taimed on alati tervemad ja vastupidavamad haigustele ja kahjuritele, kui nad kasvavad neile sobivatel tingimustel koos teiste sarnase kasvukoha taimedega.

Võid hoida pikemat vahet ka muru või aasa niitmistel, et lilled saaksid peale õitsemist enda seemneid edasi kanda. See võimaldab erinevatel taimedel looduslikul viisil paljuneda ja aitab kaasa elurikkuse säilimisele.

5. Kasuta erinevaid taimi gruppidena suuremal alal

Loomulikuna mõjub aed sel juhul, kui oled kasutanud seal erinevaid taimi suuremas koguses. Looduslähedase mulje jätavad segaistutused, kus on kasutatud küll erineva suurusega taimegruppe, kuid grupid pole selgelt ja massiivselt eristuvad.  Siit leiad 60 dekoratiivset taime Eesti loodusest, mida saaksid ka aiakujunduses kasutada.

Väga kiire ja efektse tulemuse annavad juba esimesel aastal ühe-aastased taimed, kuid nemad üksi ei loo kunagi pikaajaliselt kestvat aeda. Seepärast on mõistlik suur osa enda loomulikult mõjuvast ajast kujundada püsivate taimedega: puude, põõsaste, püsikute ja sibullilledega

Ühe-aastased taimed, keda on lihtne seemnest otse aeda külvata, võivad aga osutuda just esimestel aastatel heaks vahetäiteks: püsikud ja puud-põõsad vajavad kasvuks rohkem aega, enne kui kogu istutusala täidavad. 

Suuremate alade taimestamiseks võib osa püsikuid või kahe-aastaseid taimi ka ise seemnest paljundada. Seemnest saad hästi kasvatada aed-kurekella sorte, ogaputki, metssalveid, lihtõielisi siilkübaraid, lõhnavat kannikest, püsiklina, tõrvalille, harilikku öölille. Kahe-aastastest taimedest võid aias katsetada tokkroosi, verevat sõrmkübarat, metsporgandit, habenelki, lillat vägiheina, aed-kuukressi. Ühe-aastastest on lihtne kasvatada pruudisõlge, peiulille, lakkotra, argentiina raudürti, päevalilli ja kivikilbikut. Loomulikus aias eelista erinevaid lihtõielisi taimi.

Looduslik aed tahab palju vähem tähelepanu ning võib igal aastal üllatada

Kokkuvõtteks võib öelda, et loomuliku aia loomine on lihtne, kui järgida mõningaid põhilisi näpunäiteid. Alusta planeerimisest, lisa aeda mitmekesisust, kasuta taaskasutatud materjale ja jälgi looduslähedust. Suuremate taimealade kasutamine muudab su aia samuti loomulikumaks. Selline aed on erinevatele osapooltele tervislik, silmapaistev ja keskkonnasõbralik valik, mis aitab kaasa elurikkuse säilimisele.

Maria Palusalu

aiakujundaja, kauni aia coach

Helista