X
Kõik väikepakiseemned -25%

Kuidas alustada viinamarjade kasvatamisega oma koduaias?

Läti järvesetetest võetud õietolmu uuringud tõestavad, et 800 aastat tagasi oli viinamarjade kasvatamine siinkandis üllatavalt populaarne. Kasvuhooneid sellel ajal ju ei kasutatud! 

Tänaseks on kliima taas nii palju soojenenud, et need ajad on tagasi. Uute sortide abil on meil taas võimalik pidada viinamarjapõlde, teha viinamarjaveine ja tõsta magusaid kobaraid sügisesele toidulauale.

Viinapuude õue istutamisel palun järgige järgmisi nõuandeid

Kodu juures istutage viinapuud tuultest varjatud lõunapäikesega seina äärde või siis kütteta kasvuhoone põhjapoolse seina äärde, kui aga soovite rajada oma viinamarjaistanduse, siis kindlasti valige soe, päikseline ja tuultest varjatud nõlv. Viinapuud tuleks istutada vahekaugusega 1-1,5 meetrit. Kõige parem aeg istutamiseks on maikuu, kuid kindlasti tuleb jälgida, et öökülmad oleksid möödunud

Olulised nipid algajale viinamarjakasvatajale

viinamarjade kasvatamine

Kevaditi ei tohi kärpida vanu varsi, kõik põõsaste kujundamised tuleb teha hilissügisel pärast lehtede langemist, kärbitud oksi ei tohi samuti lihtsalt maha jätta, vaid tuleb põletada või eemal komposteerida. Viinapuid tuleks kindlasti toestada. Noored võrsed on kevadel üsna külmaõrnad, kui esineb hiline öökülm, proovige taimed kattelooriga katta, kui külm siiski üle käib, siis taim ei hukku, kuid kaotate suurema osa selle aasta saagist. Õues kasvatamisel saate esimese arvestatava saagi kolmandal kasvuaastal. Ajal, mil marjakobarad on nähtavale tulnud võiks ära murda viljakandvate võrsete ladvad, samuti võiks eemaldada peened ja viljatud võrsed, niimoodi suunab taim oma jõu viljakobarate kasvatamisse. Viinamari ei sobi kohe pärast kobarate värvumist süüa või mahlaks pressida, tuleks oodata järelvalmimist ja suhkrute moodustumist veel kusagil 3 nädalat. 

Soovitame katsetada järgmiste sortidega

‘Aurora’ 

Külmakindel varajane prantsuse sort. Viljakas ning suurte kollaste viljakobaratega. Põõsad viljuvad väga varakult ja kui nad on hästi kasvatatud, kannavad nad vilja juba teisel aastal pärast istutamist. Hea sort värskelt tarbimiseks ja ka veinide valmistamiseks.

‘Bianca’ 

 Heledate piklike marjadega tugevakasvuline sort. Marjad on keskmise suurusega, mis moodustavad silindrilised kompaktsed kobarad. Sobilik lauamarjaks ja ka neutraalse maitsega veinide tootmiseks. 

‘Canadice’ 

Väga atraktiivne, seemneteta ja külmakindel sort kompaktsete, roosade kobaratega. Üks parimaid magustoidu sorte. Sobib lauamarjaks, hilise valmimise tõttu pigem kütmata kasvuhoones kasvatamiseks. 

‘Cascade’ 

Külmakindel sort kompaktsete kobarate ja väga tumedate mustade marjadega. Sordil on väga kõrge viljakus. Kui põõsad on hästi kasvatatud, kannab sort vilja juba teisel aastal pärast istutamist.

‘Einset’

Väärtuslik roosavärviline lauaviinamari, mille viljalihas ei ole seemneid. Kobarad on keskmise suurusega, aromaatsed ja väga hea magusa maitsega. Antud sort on sobilik kasvatamiseks kasvuhoones. 

‘Kalina’ 

Keskmiselt varajane hinnatud sort, mis annab hõrkusid, vahetuks tarbimiseks mõeldud ideaalseid vilju. Marjad on keskmise suurusega, roosad ning õrna nahaga, maitselt magusad ja aromaatsed.

‘Lidia’ 

Hilisem kõrge tootlikkusega sort. Pisut hapuka maitsega, kuid veini valmistamiseks on see sort aga suurepärane tooraine. Marjad on kahvaturoosad, kergelt lillaka varjundiga.

‘Nero’ 

Tegemist on ühe kõige atraktiivsema viinamarjasordiga. Kasvatatakse väga laialdaselt nii spetsialistide kui ka väikeaiapidajate poolt (tõeliselt populaarne sort). Moodustab kenad suured kobarad, mis värvuvad ühtlaselt sinakaslillakaks ja on vastupidavad. Viljad on varajase valmimisega.

‘Pinot Blanc’ 

Viljakas ja kiiresti kasvav viinamarjasort, millel on heledad marjad. Sort on külmakindel ja talub hästi madalaid temperatuure, nii et seda saab meie kliimas edukalt kasvatada.

Meie kauplustest ning e-poes on aeg-ajalt esindatud lai valik kvaliteetse juurekavaga viinapuusortide potiistikuid. Vali endale meelepärased välja ning asu julgelt katsetama. Lisaks viinapuudele võiks koduaiast leida ka klassikalisi marjapõõsasid (sõstrad, karusmarjad).
Loe nõuandeid nende kasvatamiseks.

Helista