X
Lillesibulad -35% soodsamalt! LÕPUMÜÜK
Loe Veel

Kuidas alustada viinamarjade kasvatamisega oma koduaias?

Kas teate, et Läti järvesetetest võetud õietolmu uuringud tõestavad, et 800 aastat tagasi kasvatati viinamarju siinkandis päris arvestataval määral? Kasvuhooned oli siis ju veel leiutamata!

Kuidas kevadel marjapõõsaid istutada ja väetada

Sõstrapõõsastega tasub algusest peale hoolika käituda, kuna õigesti istutatud ja tublisti hooldatud põõsad annavad vitamiinirikast saaki kuni 20 aastat. Alusta sõstarde, karusmarjade ja vaarikate istutamisega kevadel – niipea kui pinnas ja ilm seda vähegi lubavad. Olles nüüdseks juba soojas maikuus, oleks kasulik teada, kuidas see protsess täpselt käib.

Kuidas istikuid valida?

Vaata, et istutatav taim oleks noor ja terve. Üldjoones on noor istik parem valik kui juurestiku jagamise teel saadud taim. Istikuid müüakse nii paljasjuursetena kui ka potiistikutena.

Paljasjuursed

Hästi arenenud juurestikuga, mille ümber pole mullapalli, vaid pakendatud niiske kasvuturvas. Veendu, et istiku juurestik oleks hargnenud ja narmasjuuri täis. Mullapalliga istiku puhul kontrolli palli niiskust ja istiku raskust.  

Potiistikud

Hea on asjaolu, et potitaimi võib istutada ka suvel ning nende istutamine on lihtsam, sobides hästi algajatele. Jälgi, et poti põhjas poleks keerdunud juuri ja potis lühikesi võrsi. Vastasel juhul on taim liiga kauaks ühte potti kasvama jäänud. Ühtlasi vaata, et pott ei oleks liiga väike.

Kasvukoha valimine ja ettevalmistamine

Istutuseelset pinnast ei pea liialt ette valmistama kuna marjapõõsaste juured ei tungi nii sügavale kui viljapuude oma. Marjapõõsad eelistavad päikeselist kasvukohta. Kindlasti väldi varjulist ja niisket istutuspaika, kuna see kahandab saagi kvaliteeti ja kogust. Ühtlasi suurendab see ohtu nakatuda seenhaigustesse. 
Puhasta istutuskoha muld umbrohust ja kividest. Umbrohu tagasikasvu pidurdamiseks on kasulik põõsaste aluseid multšida puukoorte, põhu või turbaga. Ideaalne pinnas on nõrgalt happeline või neutraalne toitaineterikas muld, mistõttu võib julgelt lisada ka orgaanilist väetist.
Kasvukoha suhtes on ilmselt kõige nõudlikum must sõstar, mis eelistab parasniisket huumusrikast savikat mulda. Vähenõudlikumad on karusmarjad ja punased sõstrad.

Kuidas istutada marjapõõsast? Kas mustsõstar, tikker või vaarikas erimoodi?

Üldjoones käib marjapõõsaste istutamine põhimõtteliselt ühte moodi. Nagu ülal mainitud seisneb peamine erinevus taimede mulla eeslistustes – happelisest leelise (aluselis) mullani. Tasub ka meeles pidada, et mida nooremana me taimi istutame, seda vähem nad istutamise tagajärjel kahjustuvad ning seda hõlpsamini tekivad lisajuured ja võrsed.

Poti- või mullapalliga istiku puhul kaeva maasse selline auk, mille laius võrdub kolme istikupalli läbimõõduga ning sügavus kahekordse juurepalli kõrgusega. Minimaalne soovituslik vahekaugus marjapõõsaste vahel on 1,5 meetrit. Enne istiku potist eemaldamist hoia juurepalli vees, kuniks õhumullikesi enam ei eraldu. Ümbertõstmisel ole ettevaatlik, kuna raske muld võib taime rebima hakata.

PS: Kui märkad juurte keerdkasvu, olgu selleks potiistik või mullapalliga, kärbi ülemääraselt pikki ning haruta keerdus juured pisut lahti. Kui sa seda ei tee, võib pikkade juurtega istikul tekkida juurdumisega probleeme.
Ühtlasi vajab taim veelgi sügavamat auku.


Marjapõõsaste istutussügavuse määramisel jälgi, et harunemiskoht jääks 5-10cm sügavusele.
Kaevetöödel tõsta pealmine viljakam mullakiht ühele poole hunnikusse ning alumine väheviljakas muld teise hunnikusse. Kui taim paika asetatud, täida auk koos pinnapealse viljaka mulla ja kasvusubstraadiga.
Ära unusta istikuid pärast mulda panekut korralikult kasta. Seejärel talla pinnas kõvasti kinni.  

Marjapõõsaste väetamine

Istutamise ajal sobib marjapõõsaste väetamiseks kompost või kõdusõnnik, mida tuleks istutusauku lisada.

Paaril esimesel aastal ei ole oluline väetist kasutada eeldusel, et kasvupinnas on hea. Küll aga saab väetamine tähtsaks viljakandeperioodiks, mil vilja-aasta kevadel tuleb lisada kompleksväetist.
Teine väetamine tasuks teha sama aasta sügisel pärast saagi koristamist, andes sügisväetist, mille koostises on fosfor ja kaalium. Need aitavad taime ette valmistada järgmise aasta kasvuks ja saagi moodustamiseks.

Kokkuvõttes

Marjapõõsa potiistikust kasvatamine viljakandvaks põõsaks on pisut aeganõudev, kuid mitte üle jõu käiv. Selle saad tunda eriti siis, kui oma aiast värskeid marju nopid. 😉
Nüüd ei jäägi muud üle kui jõudu ja pealehakkamist soovida. Koduaias toimetamine tundub praegu üks ütlemata mõnus tegevus. Muudame isetegemise ja oma saaduste kasvatamise taas popiks. 

Meie e-poest leiad suure valiku kvaliteetseid marjapõõsaste potiistikuid, samuti spetsiaalselt marjapõõsastele mõeldud (kloorivabasid) väetisi ning tarvilikke aiatööriistu.

Kui soovid antud teemad põhjalikult õppida, soovitan asjalikku lugemist marjapõõsaste kohta. Maheklubi materjali põhjal saad süvateadmisi nii istutamise, hoolduse kui sortide kohta.
Ehk tekivad ideed, mida lisaks oma koduaias kultiveerida. 🙂

Miks mitte koduaeda ka pisut eksootilisemaid marju istutada? Uuri järele viinamarjade kasvatamisest.

Helista