X
6 põhjust, miks valida eestimaine sertifitseeritud seemnekartul

Kartulite kasvatamine algab seemnekartuli hankimisest. Kui soovite saada esimest värsket juba jaanipäevaks, tuleb valida varane sort. Säilitamiseks tuleb valida aeglasemalt valmivad ja tugevat koort kasvatavad sordid.

Et saak oleks terve, on kõige kindlam valida sertifitseeritud seemnekartul, mis on läbinud mitmeastmelise kontrolli. Ühe ja sama sordi kasutamine aastast aastasse vähendab saaki ja säilivust, sest kartulit vaevavad paljud haigused.

Head seemnekartulid on ühtlase suurusega ja defektideta. Nende eelidandamine toob saagi varasemale ajale. Kartuli idandamine algab umbes kuu aega enne kartuli mahapanekut. Mugulad pannakse kastides ühekordse kihina jahedasse ja valgusküllasesse kohta, näiteks klaasitud rõdule või verandale. Sobivates oludes kasvavad kartulile lühikesed ja tugevad idud.

Kartul pannakse maha maikuus, kui muld on kuivanud, soojenenud ja põhiväetist saanud.

Aga miks üldse osta riiklikult kontrollitud ja sertifitseeritud seemnekartulit? Selleks toome välja 6 põhjust:

  1. Seemnemugulad on viirushaigustest vabad, te ei too põllule haigusi ja saate suurema saagi.
  2. Seemnemugulad on kontrollitud bakterhaiguste osas, säilib kenasti kevadeni.
  3. Lehemädanikku nakatumise risk on viidud minimaalseks.
  4. Saada on kogu sordi kasvatamiseks vajalik info.
  5. Saate saagiks just selliste maitseomadustega kartuli, nagu teie perele meeldib.
  6. Probleemide korral saate pöörduda Põllumajandusameti poole.

Maarahva Pood pakub praegu oma klientidele parimat valikut seemnekartulitest. Saada on sordid Tiina, Maret, Ando, Teele, Jõgeva Kollane.

Sellel aastal on Jõgeva Kollane ja Ando seemnekartul saadal ainult Maarahva Poodides. Meie andmetel mujal neid sorte sellel aastal (2019) ei müüda.

Kartulisort Ando

Ando on suuresaagiline, suurte ümmarguste või ümar-ovaalsete kollaste mugulatega hiline sort. ‘Ando’ puhmas on kõrge, valgete õitega ja õitseb rikkalikult.

‘Ando’ on väga maitsev mure keedu- ja pudrukartul, keetmisel võib laguneda. Selle sordi mugulad võivad kasvada väga suureks, sellisel juhul võivad need olla nurgelised ja ebamäärase kujuga. Oleme kogenud, et uus ja terve seeme kasvatab ühtlased ümmargused mugulad ja neid on pesas rohkem. Vana ja haige taimiku mugulad on ebamäärase kujuga ja neid on pesas vähe.

Aastal 2010 valiti ‘Ando’ Vabaõhumuuseumi kartulipäeval kuldmugulaks.

Selle sordi populaarsust näitab seegi, et turul pannakse parema läbimüügi eesmärgil igasugustele sortidele nimeks ‘Ando’. See ei tule sordile kasuks, kuna ostjad saavad kehvema maitsega kartuli ja pettuvad.

Vaata lähemalt SIIT!

0
Ostukorv