X

Otsing

X

6 põhjust, miks valida eestimaine sertifitseeritud seemnekartul

Kartulite kasvatamine algab otseloomulikult seemnekartuli hankimisest. Soovides saada esimest saaki juba jaanipäevaks, tasuks eelistada varaseid sorte. Säilitamiseks tuleb valida aeglasemalt valmivad ja tugevat koort kasvatavad sordid.

Selleks, et saak oleks terve, on kõige kindlam valida sertifitseeritud seemnekartul, mis on läbinud mitmeastmelise kontrolli. Ühe ja sama sordi kasutamine aastast aastasse vähendab saaki ja säilivust, sest kartulit vaevavad paljud haigused.

Head seemnekartulid on ühtlase suuruse ja defektideta. Nende eelidandamine võimaldab saaki saada oluliselt varem. Kartuli idandamine algab umbes kuu aega enne kartuli mahapanekut. Mugulad pannakse kastides ühekordse kihina, asetatakse jahedasse ja valgusküllasesse kohta, näiteks klaasitud rõdule või verandale. Sobivates tingimustes kasvavad kartulile lühikesed ja tugevad idud.

Kartul pannakse maha maikuus (vanarahvas ütleb ikka, et siis kui toomingas õitseb), kui muld on kuivanud, soojenenud ja põhiväetist saanud.

Miks üldse osta riiklikult kontrollitud ja sertifitseeritud seemnekartulit? Selleks toome välja 6 põhjust:

  1. Seemnemugulad on viirushaigustest vabad, ei too põllule haigusi ja saate suurema saagi.
  2. Seemnemugulad on kontrollitud bakterhaiguste osas ning säilivad kenasti kevadeni.
  3. Lehemädanikku nakatumise risk on viidud minimaalseks.
  4. Saada on kogu sordi kasvatamiseks vajalik info.
  5. Saate saagiks just selliste maitseomadustega kartuli, nagu teie perele meeldib.
  6. Probleemide korral saate pöörduda Põllumajandusameti poole.

Maarahva Pood pakub praegu oma klientidele parimat valikut seemnekartulitest. Saada on sordid ‘Tiina’, ‘Maret’, ‘Ando’, ‘Teele’, ‘Jõgeva Kollane’.

Sellel aastal on ‘Jõgeva Kollane’ ja ‘Ando’ seemnekartul saadal ainult Maarahva Poodides. Meie andmetel mujal neid sorte sellel aastal (2019) ei müüda.

Kartulisort ‘Ando’

Ando on suuresaagiline, suurte ümmarguste või ümarovaalsete kollaste mugulatega hiline sort. Puhmas on kõrge, valgete õitega ja rikkaliku õitsemisega.

‘Ando’ on väga maitsev mure keedu- ja pudrukartul, mis võib keetmisel pisut laguneda. Selle sordi mugulad võivad kasvada väga suureks, sel juhul võivad need olla nurgelised ja ebamäärase kujuga. Oleme kogenud, et uus ja terve seeme kasvatab ühtlased ümmargused mugulad ja neid on pesas rohkem. Vana ja haige taimiku mugulad on ebamäärase kujuga ja neid on pesas vähe.

Aastal 2010 valiti ‘Ando’ Vabaõhumuuseumi kartulipäeval kuldmugulaks.

Sordi populaarsust näitab seegi, et turul pannakse parema läbimüügi eesmärgil igasugustele sortidele nimeks ‘Ando’. See ei tule aga sordile kasuks, ostjad saavad kehvema maitsega kartuli ja lihtsalt pettuvad. Köögi- ning aedviljade isekasvatamine aitab ka keerulisematel aegadel oma pere toidulaud kvaliteetse toidukraamiga katta. Loe, kuidas kriisi ajal oma pere varustada.


0
Ostukorv