Kirjeldus
Päris laialdaselt on levinud teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut. Suhkrut ei tuleks valida siiski mitte värvi, vaid hoopis töötlemisaste järgi – siirupi või melassiga saab pruuniks värvida ka nn. valge suhkrui muuda rafineeritud valget suhkrut veel tervislikuks. Kuidas aga erinevatel suhkrutel vahet teha ning neist see õige välja valida?
Suhkrut saadakse suhkruroost (umbes 2/3 suhkrutoodangust) ja suhkrupeedist (1/3 suhkrutoodangust). Töötlemisastmest sõltub, milline on suhkru maitse ning välimus. Kõige vähem on töödeldud täistoor-roosuhkrut ning kõige rohkem nn. valget suhkrut. Valgest suhkrust on rafineerimise käigus eemaldatud kõik vitamiinid, mineraalid ja kiudained, need kasulikud ained on aga säilinud täistoor-roosuhkrus. Kuna valge suhkur on “toitainevaba”, peab keha suhkru metaboliseerimiseks “laenama” puuduvad vitamiinid, mineraalid ja teised toitained oma kudedest. Seetõttu on tervise seisukohast oluline vahe, – see aga emillist suhkrut tarbida.
Toorsuhkur on suhkru tootmise vaheprodukt, mida pole rafineeritud, keemiliselt töödeldud ja pleegitatud ega ka tagantjärele pruuniks värvitud. Kui täistoor-roosuhkur on kuivatatud ja seejärel jahvatatud suhkruroomahl, siis toor-roosuhkur on kristalliseeritud suhkruroomahl.
Toorsuhkru enimlevinud liigid on:
Demerara – kuldpruun, läikivate kristallide ja õrna karamellimaitsega suhkur. Sobib erinevate küpsetiste ja jookide magustamiseks, kookidele ja küpsistele pealepuistamiseks (selle kristallid ei sula kuumuses) ning kohvi ja tee maitsestamiseks. Meie valikus on kolm erinevat jahvatusastet – tavaline kristallsuhkur, granuleeritud suhkur (Golden Granulated) ja peensuhkur (Golden Caster). Peensuhkur lahustub kiiremini ja sobib seetõttu suurepäraselt näiteks ka beseede ja kõivõimalike vähem segamist nõudvatesse toitudesse nagu moosid ja külmad magustoidud. Demerara suhkur annab ka kääritamise ja pruulimise juures oma erilise sügavama maitse ning värvi nii õlledele kui veinidele.
Hele Muscovado – meekarva melassimaitseline rafineerimata niiske suhkur. Sobib suurepäraselt kasutamiseks kookides, iirise valmistamisel, erinevates kastmetes ja hoidistes. Annab mõnusa tagasihoidliku maitsenüansi ning soovitame kasutada ka erinevataes küpsetistes nagu mooni- ja kardemonirullides, kringlites ja mujal.
Tume Muscovado – tumepruun ja tugeva melassimaitsega, veidi lagritsamaiguline kleepuv suhkur, mille värvus tuleb just kuumutatud suhkruroo mahlast. Sobib imeliselt rikkalikesse küpsetistesse ja magustoitudesse, nagu näiteks šokolaadikookidesse, kaneelirullide täidiseks, piparkookidesse jms. Samuti annab huvitava meki ka erinevatesse kastmetesse (BBQ) ja marinaadidesse.
Muscovado suhkrud on niisked suhkrud, mis võivad avatud pakendis pikema aja jooksul õhuga kokku puutudes kuivada ja kivistuda. Selleks tasub kindasti kohe pärast avamist poolik pakk taas võimalikult õhukindlalt sulgeda. Abi on ka pooliku suhkrupaki säilitamisest näiteks õhukindlalt suletavas purgis või karbis. Kui suhkur on aga siiski kivistunud, saate selle kiirelt pehmendada kuiu asetate kivistunud suhkru kuumakindlal alusel mikrolaineahju koos klaasi vähese veega ning kuumutate ahju täisvõimsusel ca 30-50 sekundit.
Kasutage kindlasti meie kvaliteetseid rafineerimata roosuhkruid oma köögis ja kääritamiste ning pruulimiste juures! Samuti leiad sealt avatud suhkrupaki säilitamiseks vajalikud klaasnõud ja -purgid.