X
Kuidas lihtsasti vabaneda kasvuhoones pesitsevatest kahjuritest ja seeneeostest?

Kasvuhoonete kevadiste hooldustööde hulka peavad kindlasti kuuluma klaaside või PVC pindade puhastamine ning seeneeoste hävitamine pindmises mullakihis. Samuti mulla osalik või täielik vahetamine.

Klaaside ja PVC pindade puhastamine

Klaaside pesemiseks on häid variante palju. Soovitame vaadata kodus olevate asjade hulgas ringi ja kasutada õrnlillat kaaliumpermanganaadi lahust, rohelise seebi lahust või kui kumbagi pole, siis tavalist Fairyt. Kaaliumpermanganaadi lahus ja roheline seep keemilisi ühendeid muidugi ei sisalda ja on puhtamad kasutada. Laisemad aednikud , need kõige geniaalsemad,  on rääkinud, et kõige lihtsam on klaasipesu teha survepesuriga. Pannes rohelise seebi lahuse survepesuri puhasti konteinerisse, saab kasvuhoone klaasid efektiivselt puhtaks (igaks juhuks võiks ka üle harjata). Selleks tuleks aga muld korralikult katta või kasutada kasvukottide süsteemi, et pesu ajal mulda sees ei oleks.

Seeneeoste hävitamine

Teine oluline hooldustöö on seeneeoste hävitamine. Seened on elusa looduse osa, aga paraku on seenhaigused ka kasvuhoone kurkide ja tomatite põhiline probleem. Olete ju kuulnud tõusmepõletikust, jahukastest, mädanikest? Kõigi nende algmed on teie kasvuhoone mulla pindmises kihis olemas.

Seene eostest vabanemiseks on kõige lihtsam võimalus väävlit põletada.

Kõigepealt tihendage kasvuhoone ära, kõik uksed akknad ja pilud ilusasti kinni. Siis pange väävel kasvuhoones (või ka kartulihoidlas )metallalusele ja pange tikuga põlema. Ja siis las ta seal suitseb ja tossab, kuni otsa saab ja saate aknad avada. Eriti tõhus on väävlisuits ka see tõttu, et see pääseb igale poole, karkassi vahele ja mullapooridesse, kuhu ükski pritsitav vahend ei pääse.

Nüüd üks oluline nipp – väävliga desinfitseerimiseks võiks õues olla minimaalselt 10 soojakraadi ja kasvuhoones üle 15 kraadi. Siis on eosed aktiivsed ja suits hävitab nad kindlamini.

Kui teie taimed olid eelmisel aastal terved ja te puhastasite sügisel kasvuhoone ära, siis ei ole mulla vahetamine tingimata vajalik. Kui aga eelmisel aastal esines kasvuhoones bakteriaalseid või seenhaiguseid, tuleks pindmine 10-15 cm paksune mullakiht ära vahetada. Seeneeosed elavad Eesti pakaselise talve mullas kenasti üle.

Kasvuhoonesse sobib nii kompost, kui spetsiaalsed kasvusubstraadid. Maarahva Poe müüjad oskavad kindlasti sobiva soovitada. Komposti puhul kindlasti uurige, kuidas ta valmistatud ja läbi kääritatud on. Paljudes looduslikes kompostides on paras peotäis umbrohuseemneid.

Vajalikud tooted kasvuhoone puhastamiseks leiad siit :

https://maarahvapood.ee/tootekategooria/aiandus-ja-mesindus/torjevahendid/taimekaitse/

0