X
Lillesibulad nüüd kauplustes!
Loe Veel

Tšillipipra kasvatamise saladus

\"Olin üllatunud kui mu piprad ei tahtnud kasvada, olid igerikud ja nägid üldse välja pigem pipra karikatuuridena. Alles kolme nädala eest sain teada, et saepuru kipub kõdunedes mullast toitaineid ära võtma... Loe edasi

Kuidas maitsetaimi säilitada?

Erinevate ürtide kasvatamine on ilmselt üks parimaid viise oma igapäevaste kulinaaria oskuste lihvimiseks, kuid sellega kaasnevad ka mõned valud. Mõned aastad tagasi ostsime kogu oma maitserohelise mõnest suuremast kauplusest, nagu selver või rimi. Kaardiga terminali kohal vehkida on ju imelihtne, kuu lõpuks aga numbrid kokku lüües võib nii mõnelgi suu laiali vajuda.

Kuidas alustada maitsetaimede kasvatamisega?

Ka meie pere ostis mõni aasta tagasi kaubandusest maitsetaimi. Kahjuks viskasime suure osa sellest ära, kuna paari päevaga lihtsalt ei kulu nii palju ja maitsetaimed kaotavad ruttu oma kvaliteedi. Nüüdseks oleme kokkuhoidmise ning värskete maitsete saamiseks kasvatanud juba aastaid kõiki maitsetaimi ise. Meie maitsetaimede vajaduse katavad ära kolm suurt lillepotti terrassil. Lemmikud on alati olemas ning ei ole vaja mööda kaubanduskeskusi ringi joosta. Kuidas alustada maitsetaimede kasvatamisega? Loe edasi…

Ürtide külvamine

Maitsetaimede kasvatamiseks ei ole vaja aiamaad või kasvuhoonet. Väga edukalt saab maitsetaimi kasvatada ka rõdul, aknalaual või terrassil.
Külvamiseks kasuta ükskõik millist spetsiaalset külvimulda, need on juba liivaga segatud, õiges fraktsioonis ja sisaldavad taime idanemiseks vajaminevaid toitaineid, külvimuld niisuta korralikult enne külvi. Lisaks sellele on sul vaja ka külvikasti. Endale sobiva leiad pea igast aianduspoest.

basiilik potis

Basiiliku kasvatamine

Basiilik külva külvikasti või kaanega kaetavasse nn „minikasvuhoonesse“, siis on idanemistingimused ühtlasemad. Mullaga ära seemneid kata (basiilik idaneb valguse käes) soojas toas on idanevusaeg kusagil  5-6 päeva. Pärast kolmandat lehevahet näpista latv ära, nii kasvavad kaharamad taimed. Basiilik armastab niiskust ja sooja, külve võid piserdada väikese pritspudeliga, et mulla pind oleks pidevalt niiske, kuid mitte läbimärg. Kui taimed on 5-6 cm kõrged istuta pottidesse või rõdukastidesse, taimede vahele jäta ca 10 cm-sed vahed. Õue võid viia taimed siis, kui öökülmad on möödas. Basiilik on seda saagikam, mida korrapärasemalt taime kärpida. Kasutades näpista alati ära võrse võimalikult pikk „latv“, siis kasvatab taim uue võrse.

Peterselli kasvatamine

Peterselli võid juba aprilli alguses õue külvata, hakkab idanema juba +2 kraadi C  juures. Külva paari cm sügavusele, kata külv kergelt külvimullaga tihendada pole tarvis. Külv võib olla päris tihe, hiljem saad nõrgemad taimed vahelt lihtsalt ära võtta. Petersell idaneb sõltuvalt temperatuurist kuni 20 päeva, tärganud taimed on külmakindlad. Siledalehelised sordid on tugevama maitsega. Kui kärbid peterselli suve jooksul pidevalt, piisab 6-7 taimest kogu suveks.

Aedtilli kasvatamine

Aedtilli võib samuti kohe kasvukohale külvata, idanema hakkab, kui muld on piisavalt üles soojenenud. Pottides kasvatamiseks sobib eelkõige põõsastill, mis on madalama ja tihedama lehestikuga. Aedtill on seevastu aga tugevama maitsega.

Aed-piparrohi

Aed-piparrohi on valgusidaneja, ära külvimullaga kata, aga hoia mullapind niiske. Idaneb ca 2 nädalat. Hiljem võiks tagasi näpistada, et kasvaks kaharam taim. Aed- piparrohi külvab ennast ise ja kevadel tärkavad uued taimed üsna varakult. Piparrohi on asendamatu maitsetaim kaunviljadele. Täiendab suurepäraselt maitset ja vähendab puhitust.

Tüümiani kasvatamine

Tüümian vajab idanemiseks valgust, hea on seemned külvata külvikasti ja hiljem taimed õigesse kasvukohta istutada. Idaneb hästi +20 kraadi C juures. Tüümian on mitmeaastane taim, mida saab talveks tuppa aknalauale tuua. Tugevamaitseline, maitse säilib ka pikalt kuumutades, sobib hästi lihatoitudele, kartulile ja tomatile.

Kõigile neile maitsetaimedele meeldib soe temperatuur ja mõõdukalt niiske muld. Kasvatame neid terrassil ja sügavates suurtes lillepottides, mis säilitavad hästi niiskust. Meie maitsetaimede valikus leiad nii ülaltoodud kui ka muud eksootilist kastetamiseks.

Värsked maitsetaimed kipuvad aga üsna ruttu käest minema, kui neid kiiresti ära ei tarvitata, seepärast on hea teada, millised on erinevad viisid, kuidas maitsetaimi säilitada.

Helista