X
Kas tunned juba kevade lõhna?
Loe Veel

Algaja aiatark: Kuidas kasvatada idusid?

Mäletan juba lapsepõlvest, kuidas aeg-ajalt kodukööki üks huvitav idudega torn tekkis ning mõne päeva möödudes ema püreesupile või võileivale värskeid idandeid peale raputas. 

Seente kasvatamine kodustes tingimustes

Kuidas tagada suveks saagikas kurgipeenar?

Kuidas valida õige kurgisort? Aastate jooksul kogunenud nipid kurkide ettekasvatamiseks ja õige sordi valimiseks.

Tugeva ja terve tomatitaime kasvatamine seemnest

Tomat on iga koduse kasvuhoone omaniku tähtsaim taim. Iga tomatisõber soovib, et tema kasvuhoonest tuleks parim saak – tugev ja mahlane, suussulav, aromaatne ning plekivaba.

Paraku pole just palju köögivilju, mille kasvatamisel esineb nõnda palju probleeme. Nende vältimiseks on mõned head nipid:
– kõigepealt vali õiged sordid,
– kasvata ise omale terved ja tugevad taimed,
– enneta hilisemate probleemide teket järgmiste soovituste abil

tomatitaim

Kuidas valida seemneid?

Tomatiseemnete valimisel tuleb tugevate istikute saamiseks võtta pigem suured ja tugevad ning kaalult raskemad seemned. Üldiselt tasuks võimalusel eelistada mõnda tuntud ja usaldusväärset kodumaist seemnebrändi nagu näiteks Eesti Sordiseeme. Supermarketis müüdavad seemned on küll odavad, kuid ka sisu on sellele vastav ja seemnete kvaliteet avaldub hiljem nii sinu kasvuhoones kui toidulaual. Eesti Sordiseemnelt leiad aga kontrollitud ja põnevaid tomatisorte.

Tomatitaime ettekasvatamine

Eesti kliimaoludes on tomat eelkõige kasvuhoone köögivili. Kui sul on mitteköetav kasvuhoone, siis peaks seemne külvama orinteeruvalt 20-25. märts, sellisel juhul on istik istutamise ajaks õige suurusega. Köetava kasvuhoone korral võib küll külvi tuua varasemaks, kuid veebruaris külvates peaks olema võimalus anda tärganud taimedele lisavalgust, vastasel juhul venivad taimed välja. 

Kuhu ja kuidas külvata?

Tomatiseemne võib külvata turba– või samblatabletti, potti, külvikassetti, külvikasti või minikasvuhoonesse – kasutades värsket külvimulda või ettekasvatussegu. Hoiduda tuleks vana mulla kasutamisest, sest see võib suure tõenäosusega sisaldada haigustekitajad ning tõusmepõletik võib külvi hukutada. Mulla paksus kassetis või potis peaks olema vähemalt 5cm. Muld peaks olema eelnevalt niisutatud, kui mitte läbimärg.

Turba-või samblatabletti kasutades tuleb see kasta, et tablett paisuks, see on täpselt õige suurusega tomatiseemne jaoks. Külva seemned mulla pinnale, vajutage õrnalt kinni ja katke õhukese kihi mulla või vermikuliidiga, niisuta veelkord õrnalt pritsiga.

Pane niiskuse hoidmiseks külvianumale peale klaas või kile. Kui kasutad kaanega mini-kasvuhoonet, siis külvi katmine klaasi või kilega pole vajalik. Tomati seeme tärkab 18-20⁰C juures orienteeruvalt mõne päeva kuni nädalaga, jälgida tuleb et  mulla pind ei kuivaks, vajadusel tuleb mulla pinda pritsiga niisutada. Kindlasti tähista külvid siltidega, siis pole hiljem sortide osas segadust. 

Jäta taimedele piisavalt ruumi sirgumiseks ja harunemiseks, kuna liiga tihe külv viib taimed stressi ning stressis taim nakatub haigustesse kergemini.

Tärganud külv ja pikeerimine

Kui külvis on esimesed seemned tärganud, tuleb eemaldada kile või klaas ja panna külv võimalikult valgesse kohta (esimesel päeval ei tohiks külvi asetada tugeva kevadpäikese kätte, sest õrnad taimekesed võivad päiksepõletuse saada), temperatuur võiks olla umbes 20⁰C.

Kui ilmub esimene pärisleht, on aeg pikeerida. Õrnad taimed võtke pikeerimispulga abil ettevaatlikult külvikastist välja, soovitav on hoida taime selle toimingu ajal idulehtedest, näpistage ära 1/3 juure pikkusest ja istutage kuni idulehtedeni mulda. Juure näpistamine soodustab külgjuurte arengut. Poti läbimõõt võiks olla 10-12cm.  

Idulehtede faasis pikeeri taimed ümber 10-12 cm istutuspottidesse ja leia neile toas edasiseks kasvamiseks valge ja jahedam koht, kus on temperatuur umbes 18-20⁰C.

Kui taim kasvab potis

Paar päeva võiks värskelt potistatud taimed olla jahedamas 17-20⁰C ja poolvarjulises kohas. Peale seda võib toibunud taimed tõsta eredama valguse kätte. Väetada võiks taime kaks nädalat peale pikeerimist, kasutades vees lahustuvat pulberväetist või vedelväetist (sellise suurusega taimel võiks olla 5 pärislehte).

Pane tähele! Lämmastikuga liialdamine soodustab liialt kasvu ja pärsib õite arengut, mille tõttu võib saak hilineda. 

Taime istutamine ja istutuskoha ettevalmistamine

Mai keskpaigaks on reeglina ilmad ja mulla temperatuur (+15⁰C) muutunud sobivaks, et saaks taimed kasvuhoonesse istutada. Õige suurusega istikul on 7-10 pärislehte ja taime kõrgus on 25-30cm. Istutusauku võiks lisada komposti, biohuumust, mereadrut või kanakaka graanuleid. Kui soovid sõnnikut kasutada, siis see peaks olema isutuskohta kaevatud juba eelneval sügisel. Komposti lisamine parendab mulla omadusi ja pärsib mullas olevate haigustekitajate levikut.

Istutusauk tuleb eelnevalt kasta. Isutamise ajal peaks mõtlema juba ka kasvava taime toestamise peale. Taime on võimalik siduda nööriga kasvuhoone lakke või kasutada spiraalseid tomatite toestamiseks kasutatavaid tugikeppe. Kui kasutad nööri, siis nööri üks ots tuleks paigutada enne istutamist istutusauku, siis istutada taim ja teine ots siduda (kinnitada) kasvuhoone lakke.
Taimede vahe võiks olla 40cm. Kui istutad taimed kahte ritta, jäta ridade vahele 50cm, kuid kahte ritta istutamiseks võiks taimed istutada ka siksakiliselt ehk nii, et ühe rea taime jääb teise rea vahekohta. 

Kasvuhoonesse istutamisel istutage taim vähemalt 5 cm sügavamale kui potis. Tomati varrel on tore omadus kasvatada omale varrest täiendavad külgjuured.

Mida rohkem juuri, seda tugevamad pealsed. Kui juhtub, et taimed kipuvad vähese valguse tõttu siiski välja venima, võid pika ja nõrga varrega taimi istutada poolviltu nii, et kogu lehtedest allpool olev vars jääks mulla alla. Taim ajab end päikese poole püsti juba mõne päevaga ja mullaga kaetud varrest kasvavad täiendavad juured.

Taim kasvab kasvuhoones

Tomati puhul on oluline külgvõsude ja üleliigsete lehtede eemaldamine (vähemalt kord nädalas). Kõrgekasvulised tomatid tuleks kujundada üheharuliseks, selleks tuleb pidevalt eemaldada külgvõsusid. Madalakasvuliste tomatite puhul seda ei tohi teha, piisab vaid paari alumise külgvõsu eemaldamisest.

Lehtede eemaldamine peaks toimuma siis, kui esimene kobar on täiskasvanud. Lehti on oluline eemaldada seepärast, et õhk pääseks taimede vahel liikuma ja seenhaigused saaksid vähem levida. Eemaldada tohib vaid kolm lehte korraga.

1,5-2 kuud enne saagiperioodi lõppu ladvad kärbitakse. Heaks viljumiseks on päevane temperatuur 22-25⁰C. Temperatuuril alla 13⁰C ja üle 31⁰C tomatiõied muutuvad steriilseks ja saaki saab vähem, seetõttu on oluline kuumadel päevadel kasvuhoone korralik õhutamine. 

Edasine hoolitsemine

Tomat vajab kasvuks ja viljumiseks palju toitaineid. Taimede esimesel kasvuperioodil on oluline lämmastik ja fosfor, kaaliumi osakaal tõuseb viljade kandmise perioodil. Spetsiaalset kaaliumirikast pulber- või vedelväetist võiks kasutama hakata alates õitsemisest. Maheväetistest on kaaliumirikkamad suhkrurool põhinevad väetised (näiteks SUBSTRAL Toa- ja rõduaia vegan vedelväetis).

Kuna tomatile sobib kuiv õhk, siis peaks taimi kastma harva ja korralikult. Kuumadel suvepäevadel võib kastmine osutuda vajalikuks pea iga päev. Kõige ideaalsem on ehitada voolikutega kastmissüsteem mulla alla, siis püsib mullapind ja õhk kuiv.  

Küllap tead, et aiandist ja laatadelt ostetud taimed on tihti välja veninud ja nõrkade vartega ning vajavad kasvuhoones kohest üles sidumist. Just see ongi põhjustatud vähesest valgusest, tihedast kasvust ja tuule puudumisest.

Vabas looduses tuule käes liikudes kasvavad tomativarred sitkeks ja tugevaks. Seetõttu soovitame tavalise tuuleventilaatoriga taimi kõigutada. Piisab kahest korrast 10 minutit päevas ning taim muutub palju sitkemaks. Ventilaatori puudumisel võid mitu korda päevas lahtise käega õrnalt nende latvu liigutada. Nii jääb kätele ka mõnus lõhn.

Nii ettekasvatamisel kui edasisel hoolitsemisel kasta taimi alati toasooja või päikese käes soojenenud veega. 

Saagi koristus

Tomatisaak koristatakse vastavalt viljade valmimisele, suure viljakobarate hulga korral on soovitav kergelt värvi muutnud viljad korjata ja jätta järelvalmima, et soodustada ülejäänud saagi valmimist. Järelvalmides pane viljade hulka paar küpset tomatit, see kiirendab protsessi. Samas on otse põõsalt korjatud valmis tomatid maitsvamad. Ilusal ja soojal suvel annab tomat saaki kuni esimeste öökülmadeni. 

Kes juba tomateid kasvatab, sel leidub kindlasti ka kurgitaimi – käivad need kaks ju mõneti käsikäes. Loe, kuidas tagada suveks ka saagikas kurgipeenar.

Helista