X
Kuidas kasvatada terve ja tugev tomatitaim?

Tomat on iga koduse kasvuhoone omaniku kõige tähtsam taim. Iga tomatisõber soovib, et tema kasvuhoonest tuleks parim saak, tugev ja mahlane, suus sulav, aromaatne ja plekivaba.

Paraku pole just palju köögivilju, kellel esineks rohkem probleeme, kui tomatil. Nende vältimiseks on mõned head nipid. Kõigepealt valige õiged sordid, siis kasvatage ise omale terved ja tugevad taimed ja ennetage hilisemate probleemide teket järgmiste soovituste abil.

Kui valida tomati seemneid, mida külvata, tuleb tugevate istikute saamiseks valida suured ja tugevad ning kaalult pigem raskemad seemned. Üldiselt tasuks võimalusel eelistada mõnda tuntud ja usaldusväärset kodumaist seemnebrändi, nagu näiteks Eesti Sordiseeme. Supermarketis müüdavad seemned on küll odavad, aga sisu on sellele vastav.

Külvake tomati seemned külvikasti või minikasvuhoonesse, mis on täidetud värske turvassubstraadiga. Sobivad substraadid on aianduspoodides olemas. Mulla temperatuur peab külvi hetkel olema toatemperatuuri lähedane. Optimaalne seemne istutamissügavus oleks 0,5-1 cm. Jätke taimedele piisavalt ruumi sirgumiseks ja harunemiseks, liiga tihe külv viib taimed stressi ja stressis taim nakatub haigustesse kergemini. 

Pikeerige tomati taimed ümber 8 cm istutuspottidesse idulehtede faasis ja leidke neile edasi kasvamiseks toas valge ja jahedam koht, kus temperatuur oleks u. 17-19 kraadi.

Tomati taimed vajavad kasvamiseks ja tugevnemiseks päris palju valgust. Isegi lõunapoolne aknalaud ei ole varakevadel veel piisav ja kui teil on võimalik, siis kasutage taimelampi 14-18 tundi igas päevas. 

Küllap teate, et aiandist ja laatadelt ostetud taimed on tihti välja veninud ja nõrkade vartega ja vajavad kasvuhoones kohest üles sidumist. See ongi põhjustatud vähesest valgusest, tihedast kasvust ja tuule puudumisest. Tomatite varred kasvavad looduses sitkeks ja tugevaks, kui taimed tuule käes liiguvad. Soovitame taimi kõigutada tavalise toaventilaatoriga. Isegi kui seda teha 2 korda päevas 10 minutit, teeb see taime palju sitkemaks. Kui ventilaatorit pole, võite mitu korda päevas lahtise käega õrnalt nende latvu liigutada, kätele jääb mõnus lõhn ka.

Kasvuhoonesse istutamisel istutage taim vähemalt 5 cm sügavamale, kui potis. Tomati varrel on tore omadus kasvatada omale varrest täiendavad külgjuured. Ja mida rohkem juuri, seda tugevamad pealsed. Kui juhtub nii, et teie taimed vähese valguse tõttu siiski välja venivad, siis pika ja nõrga varrega taimi võiksite istutada poolviltu, nii, et kogu lehtedest allpool olev vars jääb mulla alla. Taim ajab end päikese poole püsti juba mõne päevaga ja mullaga kaetud varrest kasvavad täiendavad juured.

Ja nii ettekasvatamisel kui hiljem, kastke ikka ja alati toasooja või päikese käes soojenenud veega. 

0
Ostukorv