X
Aiandus on odavam kui teraapia
Loe Veel

Värske haputaigna sai kuldse krõbeda koorikuga: retsept + video

Ära lase sääskedel oma suveõhtuid rikkuda!

Sel nädalal teatas putukateadlane Urmas Tartes, et alanud on hea sääseaasta. Hea sääskedele või hea meile, see sõltub juba meist endist – kuidas me sääskedega kohaneme, kus me viibime ja kuidas nende saabumiseks valmis oleme. Maarahva Pood annab kolm soovitust, kuidas oma suvi sääse- ja parmuvabaks muuta.

Kuidas luua loomulik aed: näpunäited mitmekesisuse ja loodusläheduse tagamiseks

Mis on loomulik aed? See on koht, kus tunnevad end hästi nii inimene kui ka muu elusloodus. Looduslik aed on erinevatele osapooltele ligitõmbav keskkond, mis soodustab mitmekesisust ja keskkonnasõbralikkust.

Miks peaks igas lillepeenras olema saialill?

Levinud ning tavaline, kuid siiski äärmiselt tänuväärne lill.

Ilmselt on saialill nüüd küll üks sellistest suvelilledest, mille äratundmine kellelegi raskusi ei tohiks tekitada. Põhjuseid, miks see klassikaline üheaastane lill oma koduaeda valida, on aga rohkem kui küll. Esiteks saab tema kasvatamisega kindlasti hakkama igaüks, peale päikesepaistelise ja enam-vähem viljaka aiamulla (taluvad ka vähemviljakaid kasvukohti) ei nõua saialilled meilt suurt midagi. Seemned võib otse kasvukohale külvata aprillis-mais (umbes 2cm sügavusele), talub hästi ka ümberistutamist, ideaalne vahekaugus taimedel on 30cm, sellise vahega jääb taimede vahele piisavalt õhku, et nad moodustaksid kenad puhmad.

Idanema hakkab juba 5-8 kraadi C juures 7-10 päevaga. Õitsemine algab kusagil kuus nädalat pärast tärkamist ja õite ilu saame nautida kuni oktoobrini välja. Õitsemist saab aga veelgi pikendada, kui taimedelt õitsemise algusest alates eemaldada järjepidevalt kõik avanenud õied, sobivaim korjevahe on 2-5 päeva. Mis lille aga nii eriliseks teeb? Päikeseliselt särav saialill on kaunis nii peenras kui ka lillevaasis, kus dekoratiivsena püsib vähemalt nädal, kuid vaid vähesed on kursis, et tegemist on ka söödava taimega, millele on omistatud ka väga palju raviomadusi.

Saialille kasutamine ravimtaimena

Saialille kõik osad – juured, lehed, õied on tugeva põletikuvastase toimega ja nii on temast saanud üks ütlemata tänuväärt ravimtaim. Rahvameditsiinis on pruugitud saialillesalvi, -teed, -tõmmist, -õli ja tinktuuri. Põletiku leevendamiseks võibki haigele kohale määrida saialillesalvi.

Lühiajaliseks kasutamiseks segage 1/3 osa saialilleõisi 2/3 searasvaga (sobib kasutada ka hanerasva). Pikema säilivusajaga on aga saialilleõite, mesilasvaha ja õli segu, mida kindlasti keeta ei tohi ning mille puhul piisab vaid kergest kuumutamisest.
Saialilletee valmistatakse kuivatatud õitest, võib lisada ka lehti, teel on tugev toime nii bakteriaalsete kui ka viiruslike nakkuste vastu. 
Kuivatamiseks soovitatakse hämarat ja sooja kohta, kuid temperatuur ei tohiks ületada 40-45 kraadi C. Laotatakse laiali õhukese kihina ja segatakse tihti. Kuivatamise võib lõpetada, kui õisik kergesti pudeneb. Säilitamisaeg on maksimaalselt 2 aastat. Saialille peetakse ka hirmkalli safrani aseaineks, kroonlehtedest saab valmistada sarnast pulbrit safranile, mida kasutatakse peamiselt saiataigna või keeduriisi valmistamisel. 

saialill

Söödavad õied toiduvalmistamiseks

Pehmeid õisi sobib süüa täiesti naturaalsel kujul. Enamasti kasutatakse neid tortide ja teiste küpsetiste kaunistamiseks ning värsketest salatites, lisades seejuures salatile ohtralt värviküllust. Tugevama õiepõhjaga sortide puhul on soovitatav toiduks tarvitada ainult kroonlehti. Värskete õielehtedega  sobib maitsestada nii jogurtit, kodujuustu, omletti kui ka paljusid kala- ja liharoogi. Parim viis söödavate lillede kasvatamiseks on orgaaniliselt, kui avastad taimelt kahjurid, siis kasuta looduslikke vahendeid. Aiast korjatud taimed soovitatakse loputada kerges soolvees ning seejärel veel puhta jaheda veega üle puhastada.

Sordivalik meie kauplustes ja e-poes

Sortimendis on nii madalakasvulisi kui ka kõrge kasvuga lilli, samuti nii liht- kui täidisõitega sorte. 

Apricot Twist peach‘- tegemist on spetsiaalselt aretatud madala põõsasja sordiga, taime kõrgus on vaid 25-30cm. Sordil on originaalse värvilahendusega aprikoosikollased täidisõied, mis on servadest heledamad ja mille südamikud on tumedad.

Double orange‘ – ilusate suurte oranžide täidisõitega.  Õievarred on hästi harunenud, mistõttu moodustab kenad kerged puhmad, taime kõrgus on kuni 60cm.

Greenheart’ –  saadaval nii oranžide kui ka kollaste õitega, õied on tihedalt täidetud ning rohelise südamikuga. Taime kõrgus on keskmiselt 60cm.

‘Pacific Beauty Apricot‘ – originaalse õievärvusega, aprikoosivärvi ning kreemikaskollaste kroonlehtede kooslus muudavad lille tõeliselt pilkupüüdvaks. Põõsas on kompaktne ja tugevalt harunev, taime kõrgus on 50-70cm.

Pacific Beauty Cream‘ – armsate kreemikasvalgete täidisõitega, taime kõrgus 50-70cm.

Pink Surprise‘ – sordil on suured täidisõied, mis on pastelselt roosakad ja väga pilkupüüdvad. Kasvab tugevalt haruneva kompaktse põõsana, taime kõrgus on 40-50cm.

‘Radio Orange‘ –  sordil on eriti erk õievärvus ja ka erilised torujad keelõied. Tegemist on kääbuskasvulise sordiga, mille kõrgus on maksimaalselt vaid kuni 35cm.

Miks mitte koduaeda kaunistada ka mõne eksootilise lillega. Jaapani orhidee on tegelikult samuti üsna lihtsasti kasvatatav ja toob oma erilise välimusega aeda ohtralt silmailu.

Helista