X
Kuidas maitsetaimi säilitada?

Erinevate ürtide kasvatamine on ilmselt üks parimaid viise oma igapäevaste kulinaaria oskuste lihvimiseks, kuid sellega kaasnevad ka mõned valud. Mõned aastad tagasi ostsime kogu oma maitserohelise mõnest suuremast kauplusest, nagu selver või rimi. Kaardiga terminali kohal vehkida on ju imelihtne, kuu lõpuks aga numbrid kokku lüües võib nii mõnelgi suu laiali vajuda. Peale rahatasku dieedi oli veel üks probleem – ei suutnud me kunagi kõike ära kasutada ning väga palju läks lihtsalt raisku. Samasugust trendi nägime ka siis kui meie esimene ürdipeenar hakkas saaki andma. Sellest tulenevalt paneme kirja erinevad viisid kuidas maitsetaimi säilitada, et värsket rohelist oleks haarata terve aasta vältel.

Kõige populaarsem ja lihtsam viis ürtide kuivatamiseks on ilmselt kuivatamine.

Lõika maha pikemad varred. Lõikekohast veidi kõrgemalt seo kõik kokku kasutades näiteks kummipaela või nöörijuppi. Riputa tagurpidi üles kuni taimed on kuivanud. Soovitame valida võimalikult kuiva koha. Vahepeal tuleb neid kontrollida, et ei oleks tekkinud hallitust või kondentsi mis taimedel kuivada ei lase. Kui punt on kuivanud siis aseta see õhukindlasse klaasist pudelisse või purki. Silt peale ja otseteed maitseaineriiulisse. Nüüd on valitud ürdid aastaringseks kasutamiseks olemas. Kuivatatud ürte on hea kasutada ka erinevates õlides.

Dehüdraator/toidukuivati

Järgmine viis ürte säilitada on kasutades toidu dehüdraatorit. See viis kiirendab kuivamisprotsessi oluliselt ja väldib erinevaid riske hallituse tekkimiseks. Dehüdraatorit tasub kasutada ka puu ja köögiviljade säilitamiseks. Meie köögis nüüdseks juba asendamatu tööriist.

Külmutamine

Mõned õrnad lehelised nagu basiilik, münt ja koriander kaotavad väga palju oma maitseomadustest kui neid kuivatada. Neid kasutatakse tavaliselt värskelt. Selliste maitsetaimede säilitamiseks ja eestkätt ka maitse säilitamiseks on parim viis luua neist maitsest pakatavad jääkuubikud. Lihtsalt täida jääkuubiku alus veega ning lisa kuubikuaukudesse sobivad lehelised. Kui kuubikud on külmunud, tõsta need ümber sügavkülmiku kotti ja kindlasti pane peale ka silt mis ütleks millise lehelisega tegu on.

Kui sa mõne kuu pärast oled hakanud oma nõudlikule perele pasta bologneset valmistama, viska lihtsalt mõned basiiliku kuubikud pasta hulka. Soojade suvepäevade saabudes on tore oma külalisi või elukaaslast üllatada mündiste jääkuubikutega. Põmm, mohhito või maitsev limonaad sekunditega.

Ka terveid lehti on võimalik külmutada. Kattes need õrnalt oliiviõliga ja sulgedes need lamedalt külmakotti. Tahad säilitada terve hunniku erinevaid ürte? Siin tuleb appi blender. Lisa ürdid ja natuke oliiviõli ning saad ürdise pasta mille saad panna küpsetuspaberi vahele ja külmutada. Vajadusel saad lihtsalt lõigata omale sobiva tüki ning uuesti külmutada.

Ürdivõi

Ürdivõi on maitsev ja lihtne viis järele jäänud maitsetaimede kasutamiseks. Sega suur peotäis hakitud ürte pehme võiga ning aseta küpsetuspaberile. Küpsetuspaberiga saad vormida täpselt sellise kuubiku nagu sulle sobib. Enne kasutamist aseta voolitud kuubik mõneks tunniks külmkappi. Ürdivõid on hea kasutada saiale määrimiseks, köögiviljade ja erinevate lihade valmistamisel. Hommikusöögiks muna praadides täiesti asendamatu. Külmkapis säilib ürdivõi umbes nädala, seega soovitame suurema osa sellest külmutada.

0