X

Otsing

X

Loe Veel

Kuidas kriisi ajal oma pere ise varustada?

Praegu leviv COVID-19 paneb meid kõiki proovile. Et mitte nakatuda ja viirust levitada, soovitatakse mitte käia rahvarohketes kohtades, kontsertidel, teatrites, isegi kauplustes. Käte pesemisest me isegi ei räägi, see peaks olema elementaarne ka epideemia väliselt. Me keegi ei tea, kui kaua selline olukord kestab aga kõik inimesed võiksid olla sellisteks kriisideks valmis ka tulevikus. Maarahvas on teadupärast väga leidlik ning jagame teiega mõtteid, mis võiksid aidata sellel keerulisel perioodil end mugavalt ja turvaliselt tunda. Köögivilja kasvatamine: Teadupärast on praegune majandusolukord keeruline ning olukord toiduainetööstuses võib lähitulevikus olla kiirelt muutuv. Maarahvas on juba aegade algusest kasvatanud ise köögivilja – nüüd on selleks põhjust veel enam. Köögivilja kasvatust on võimalik planeerida selliselt, et iga kuu oleks midagi värsket aiast võtta. Ehk tasuks sel aastal planeerida ka paar lisa kartulivagu. Toidu säilitamine ja külmutamine: Siin saame rääkida vanaema sissetehtud hapukurkidest, tomatitest ja kõigest muust maitsvast, mida aegade algusest on purki ja pudelisse pandud. Hea viis toidu säilitamiseks on ka külmutamine: maasikad, mustikad ja sõstralised säilivad külmutatuna väga kaua ning säilitavad ka kõik oma head omadused. Ka maitserohelist võib külmutada! Praegu võiks olla hea aeg üle vaadata oma varud ja ka vanaema keldri riiulikaunistused. Ka kevadel on hea hoidistega tegelema hakata – natuke loovat mõtlemist viib kindlasti edasi. Pruulimine Õunapuudelt maha kukkunud viljad saab edukalt muuta kas siidriks või veiniks. Ka humalat on võimalik ise kasvatada, et koduõlu oleks kuumal suvepäeval käepärast võtta. Võimalused on piiritud ning leidlik maainimene suudab katta terve oma toidulaua. Võimaliku karantiini valguses soovitame üle vaadata ka riiulitel asetsevad kuivained, mida igal majapidamisel ise kasvatada pole võimalik – riis, pähklid, tatar, pasta. Samuti tasuks külmkapis ruumi teha hästi säilivatele toiduainetele. Hea valik on kindlasti ka oliiviõli. Kasuta värskeid toiduaineid enne kui mitterikneva toidu poole pöördud. Mida saaksid sina ise ära teha ning kuidas olla rohkem isemajandav?

Kuidas tagada suveks saagikas kurgipeenar?

Esiteks räägiksime, kuidas üldse valida kasvatamiseks õige kurk? On palavalt armastatud sorte, kuid tegelikult tuleks lihtsalt proovida erinevaid ning leida endale see kõige sobivam. Erinevad kurgisordid Kurkide sordid jagunevad viljumistüübilt kolmeks: valdavalt emasõitega, segaõitsemisega ning ainult emasõitega, iseviljuvad ehk partenokarpsed. Iseviljuvate sortide eelis on see, et nad ei vaja tolmlemiseks ja viljade tekkimiseks putukate abi ja võivad olla kogu kasvuperioodi katteloori all. Maarahva Poes on enamus sordid iseviljuvad. \'Dirigent\', \'Adam\' ja \'Alex\' on suurepärased sordid, mida sobib ideaalselt avamaal kasvatada ja mis sobivad hästi konserveerimiseks. Kuna neil on õhuke ning sile koor, sobivad nad marineerimiseks väga hästi. \'Puccini\' on klassikaline uus hapenduskurk. \'Tessa\' on väga hea poolpikk avamaakurk salatiteks ja värskelt tarbimiseks. Ja loomulikult \'Saladin\', väga hea pikk kasvuhoone kurk. Kurgitaimede kasvatamine Kurgitaimi võib ette kasvatada kõikjal, kus on piisavalt soe ja valge, näiteks aknalaual või küttega kasvuhoones. Kuna kurgitaimed ümberistutamist ei talu, külvatakse seemned ettekasvatamisel umbes 6 cm läbimõõduga istutuskassettidesse või pottidesse. Kassetid, potid ja mullad on kõikides Maarahva Poodides olemas. Kasvukoha temperatuur võiks olla päeval üle 20 kraadi ja öösel mitte alla 18 kraadi. Kurk, vastupidiselt tomatile ja paprikale, kasvab ruttu. Kasvukohale võib taime istutada juba 2-3 nädala pärast, kui taimedel on arenenud 1-2 pärislehte. Terve, tugeva  ja saagika kurgi õue istutamisel on veel kaks olulist nippi: Kurgipeenar tuleks rajada kohale, kus eelmisel aastal ei ole kasvanud sarnased kõrvitsalised (kurk, kõrvits, arbuus, melon). Oluline on see, et kurgi juured armastavad sooja mulda, kui mullatemperatuur on alla + 14 kraadi C, siis ei saa kurk mullast fosforit kätte ning taim kolletub ja hävineb. Tutvu suure valiku erinevate kurgisortidega. Lisaks võid lugeda ka, kuidas kasvatada tugev tomatitaim otse seemnest.

Tugeva ja terve tomatitaime kasvatamine seemnest

Tomat on iga koduse kasvuhoone omaniku kõige tähtsam taim. Iga tomatisõber soovib, et tema kasvuhoonest tuleks parim saak, tugev ja mahlane, suus sulav, aromaatne ja plekivaba. Paraku pole just palju köögivilju, mille kasvatamisel esineb nõnda palju probleeme. Nende vältimiseks on mõned head nipid:kõigepealt valige õiged sordid, siis kasvatage ise omale terved ja tugevad taimed ja ennetage hilisemate probleemide teket järgmiste soovituste abil. Kuidas valida seemneid? Kui valida tomatiseemneid, mida külvata, tuleb tugevate istikute saamiseks valida suured ja tugevad ning kaalult pigem raskemad seemned. Üldiselt tasuks võimalusel eelistada mõnda tuntud ja usaldusväärset kodumaist seemnebrändi nagu näiteks Eesti Sordiseeme. Supermarketis müüdavad seemned on küll odavad, aga sisu on sellele vastav. Külvamine ja istutamine Külvake tomatiseemned külvikasti või minikasvuhoonesse, mis on täidetud värske turvassubstraadiga. Sobivad substraadid on aianduspoodides olemas. Mulla temperatuur peab külvi hetkel olema toatemperatuuri lähedane. Optimaalne seemne istutamissügavus oleks 0,5 - 1 cm. Jätke taimedele piisavalt ruumi sirgumiseks ja harunemiseks, liiga tihe külv viib taimed stressi ja stressis taim nakatub haigustesse kergemini.  Pikeerige taimed ümber 8 cm istutuspottidesse idulehtede faasis ja leidke neile edasi kasvamiseks toas valge ja jahedam koht, kus temperatuur oleks umbes 17-19 C. Kasvuhoonesse istutamisel istutage taim vähemalt 5 cm sügavamale kui potis. Tomati varrel on tore omadus kasvatada omale varrest täiendavad külgjuured. Ja mida rohkem juuri, seda tugevamad pealsed. Kui juhtub nii, et teie taimed vähese valguse tõttu siiski välja venivad, siis pika ja nõrga varrega taimi võiksite istutada poolviltu nii, et kogu lehtedest allpool olev vars jääb mulla alla. Taim ajab end päikese poole püsti juba mõne päevaga ja mullaga kaetud varrest kasvavad täiendavad juured. Edasine hoolitsemine Taimed vajavad kasvamiseks ja tugevnemiseks päris palju valgust. Isegi lõunapoolne aknalaud ei ole varakevadel veel piisav ja kui teil on võimalik, siis kasutage taimelampi 14 - 18 tundi igas päevas.  Küllap teate, et aiandist ja laatadelt ostetud taimed on tihti välja veninud ja nõrkade vartega ja vajavad kasvuhoones kohest üles sidumist. See ongi põhjustatud vähesest valgusest, tihedast kasvust ja tuule puudumisest. Tomatite varred kasvavad looduses sitkeks ja tugevaks, kui taimed tuule käes liiguvad. Soovitame taimi kõigutada tavalise toaventilaatoriga. Isegi kui seda teha 2 korda päevas 10 minutit, teeb see taime palju sitkemaks. Kui ventilaatorit pole, võite mitu korda päevas lahtise käega õrnalt nende latvu liigutada, kätele jääb mõnus lõhn ka. Nii ettekasvatamisel kui hiljem, kastke ikka ja alati toasooja või päikese käes soojenenud veega.  Eesti Sordiseemnelt leiad põnevaid tomatisorte. Kes juba tomateid kasvatab, sel leidub kindlasti ka kurgitaimi, käivad need kaks ju mõneti käsikäes, loe, kuidas tagada suveks ka saagikas kurgipeenar.

Kuidas lihtsasti vabaneda kasvuhoones pesitsevatest kahjuritest ja seeneeostest?

Kasvuhoonete kevadiste hooldustööde hulka peavad kindlasti kuuluma klaaside või PVC pindade puhastamine ning seeneeoste hävitamine pindmises mullakihis. Samuti mulla osalik või täielik vahetamine.

Klaaside ja PVC pindade puhastamine

Klaaside pesemiseks on häid variante palju. Soovitame vaadata kodus olevate asjade hulgas ringi ja kasutada õrnlillat kaaliumpermanganaadi lahust, rohelise seebi lahust või kui kumbagi pole, siis tavalist Fairyt.
Kaaliumpermanganaadi lahus ja roheline seep keemilisi ühendeid ei sisalda ja on oluliselt puhtamad kasutada. Laisemad aednikud, need kõige geniaalsemad, on rääkinud, et kõige lihtsam on klaasipesu teha survepesuriga. Pannes rohelise seebilahuse survepesuri puhasti konteinerisse, saab kasvuhoone klaasid efektiivselt puhtaks (igaks juhuks võiks ka üle harjata). Selleks tuleks aga muld korralikult katta või kasutada kasvukottide süsteemi, et pesu ajal mulda sees ei oleks.

Seeneeoste hävitamine

Teine oluline hooldustöö on seeneeoste hävitamine. Seened on elusa looduse osa, aga paraku on seenhaigused ka kasvuhoone kurkide ja tomatite põhiline probleem. Olete ju kuulnud tõusmepõletikust, jahukastest, mädanikest? Kõigi nende algmed on teie mulla pindmises kihis olemas.

Seeneeostest vabanemiseks on kõige lihtsam võimalus väävlit põletada.

Kõigepealt tihendage kasvuhoone ära, kõik uksed akknad ja pilud ilusasti kinni. Siis pange väävel kasvuhoones (või ka kartulihoidlas) metallalusele ja pange tikuga põlema. Ja siis las ta seal suitseb ja tossab, kuni otsa saab ja saate aknad avada. Eriti tõhus on väävlisuits ka seetõttu, et see pääseb igale poole, karkassi vahele ja mullapooridesse, kuhu ükski pritsitav vahend ei pääse.

Nüüd üks oluline nipp

Väävliga desinfitseerimiseks võiks õues olla minimaalselt 10 soojakraadi ja kasvuhoones üle 15 kraadi C. Siis on eosed aktiivsed ja suits hävitab nad kindlamini.

Kui teie taimed olid eelmisel aastal terved ja te puhastasite sügisel kasvuhoone ära, siis ei ole mulla vahetamine tingimata vajalik. Kui aga eelmisel aastal esines kasvuhoones bakteriaalseid või seenhaiguseid, tuleks pindmine 10-15 cm paksune mullakiht ära vahetada. Seeneeosed elavad Eesti pakaselise talve mullas kenasti üle.

Kasvuhoonesse sobib nii kompost, kui spetsiaalsed kasvusubstraadid. Maarahvapoe müüjad oskavad kindlasti sobivat soovitada. Komposti puhul tasub kindlasti uurida, kuidas on see valmistatud ja läbi kääritatud. Paljudes looduslikes kompostides on paras peotäis umbrohuseemneid.

Siit leiad vajalikud tooted kasvuhoone puhastamiseks.

0
Ostukorv