X
SUVELILLEDE KASVATAMINE: kas seemnest või noortaimest?

Soojade kevadööde saabumisega on lahe õue tõsta esimesed rippuvate õitega lilleamplid ja istutada õuepottidesse lillemütsid. Kuigi soojade kevadöödeni on veel aega siis ettetellimine on juba alanud! 🙂

Amplillillede seemnest kasvatamise puhul võib juhtuda, et külvid mingil põhjusel ebaõnnestuvad. Põhjuseks võib olla nii ebakvaliteetne seeme, külvamisel tehtavad vead nagu liiga märg või liiga kuiv külvimuld või külvamine liiga sügavale. Osade liikide puhul võib idanemist takistada ka ebaõigete idanemistingimuste ja külviaja valik. Lisaks võivad mõned tundlikumad taimehakatised tiheda külvi korral nakatuda tõusmepõletikku, ülekastmise korral minna mädanema, alakastmise pärast aga ära kuivada.

Kui taimedele sobivaid ettekasvatamise tingimusi pakkuda pole või aknalauaaiandusega jännata ei ole lihtsalt mahti, siis sel juhul soovitame osta juba istutusvalmis taimed. Seda varianti soovitame eriti aeglaselt ja ebaühtlaselt idanevate ja pikka ettekasvatamist nõudvate lillede puhul. Oleme ise katsetanud nii seemnetest külvata kui ka beebi- ja noortaimedena edasi kasvatada ja oleme jäänud ainult taimedena edasikasvatamise juurde, sest nii on tulemus kindlam ja kiirem.

Enamikel amplililledel, näiteks petuuniatel, võtab seemnest esimese õieni kasvamine aega ligi kolm kuud. Et saada maikuuks täies ilus ampel, tuleb taimed külvata juba veebruaris. Beebitaime puhul piisab, kui näpud naistepäeval mullaseks teha.

Beebitaimed on ostmise ajal sellised sõrme pikkused, pisikese mullaga juurekese ümber. Kui võimalik, istutage nad kohe amplipottidesse, vähem tööd ja taimedel vähem stressi. Kergkruusast drenaaž põhja, lillemuld sisse ja siis vaid regulaarselt kasta ja lille vedelväetisega või pulkadega väetada. Meil läheb suurem osa lilledest mitte amplitesse, vaid lõpuks õuepottidesse, seega paneme noortaimed kasvama 6 ja 8 cm ettekasvatuse kassettidesse.

Amplipotid on erinevad. Pealtvaates suurusega umbes 25-30 cm .potti tuleks istutada 3-4 taime. Suurematesse samavõrra rohkem. Näiteks oma 60 cm läbimõõduga õuepotti istutan ma 9 taime. Meil on kodus 4 amplit ja Istutatud lilli tuleb hoolega kasta ja lilleväetisega toita. Ise tehes läheb ilus ampel maksma kuni 5 eurot. Aianduskeskusest ostes 25 eurot. Trepikoja ja terrassi pottidesse ja amplitesse läheb meie maja juures kokku ca 200 erinevat lille. Lisaks isetegemise rõõmule tuleb rahaline kokkuhoid märgatavalt suur.

Selle suve kindlateks hittideks on mandvillid.

Mandvillid (Mandevilla) on pärit troopilisest Ameerikast, nende suur 150 liigiga perekond kuulub koerakooluliste (Apocyanaceae) sugukonda. Nad on enamasti väänduvad-põimuvad ronitaimed, kuid perekonnas esineb ka mugulatega ja väikesi põõsaid moodustavaid liike.

Tema kellukjad õied on viietised, asuvad pika õievarre otsas ning moodustavad kuni seitsme järgemööda avaneva õiega tipmisi õiekobaraid.
Mandvillid vajavad päikselist kasvukohta, kuid saavad hakkama ka seal, kus päike kogu aeg peale ei paista.Meie kliimas on mandvill suvel õues kasvatamise taim, eriti kaunis on ta päikselisel soojal suvel.


Vaata lähemalt noortaimede valikut siit: https://maarahvapood.ee/tootekategooria/telliminehulgimuuk/lilletaimed-noortaimed/


0
Ostukorv