X
Suvelilled

Soojade kevadööde saabumisega maikuus on lahe õue tõsta esimesed rippuvate õitega lilleamplid ja istutada õuepottidesse lillemütsid.

Amplillillede seemnest kasvatamise puhul võib juhtuda, et külvid mingil põhjusel ebaõnnestuvad. Põhjuseks võib olla nii ebakvaliteetne seeme, külvamisel tehtavad vead nagu liiga märg või liiga kuiv külvimuld või külvamine liiga sügavale. Osade liikide puhul võib idanemist takistada ka ebaõigete idanemistingimuste ja külviaja valik. Lisaks võivad mõned tundlikumad taimehakatised tiheda külvi korral nakatuda tõusmepõletikku, ülekastmise korral minna mädanema, alakastmise pärast aga ära kuivada.

Kui taimedele sobivaid ettekasvatamise tingimusi pakkuda pole või aknalauaaiandusega jännata ei ole lihtsalt mahti, siis sel juhul soovitame osta juba istutusvalmis taimed. Seda varianti soovitame eriti aeglaselt ja ebaühtlaselt idanevate ja pikka ettekasvatamist nõudvate lillede puhul. Oleme ise katsetanud nii seemnetest külvata kui ka beebi- ja noortaimedena edasi kasvatada ja oleme jäänud ainult taimedena edasikasvatamise juurde, sest nii on tulemus kindlam ja kiirem.

Enamikel amplililledel, näiteks petuuniatel, võtab seemnest esimese õieni kasvamine aega ligi kolm kuud. Et saada maikuuks täies ilus ampel, tuleb taimed külvata juba veebruaris. Beebitaime puhul piisab, kui näpud naistepäeval mullaseks teha.

Beebitaimed on ostmise ajal sellised sõrme pikkused, pisikese mullaga juurekese ümber. Kui võimalik, istutage nad kohe amplipottidesse, vähem tööd ja taimedel vähem stressi. Kergkruusast drenaaž põhja, lillemuld sisse ja siis vaid regulaarselt kasta ja lille vedelväetisega või pulkadega väetada. Meill läheb suurem osa lilledest mitte amplitesse, vaid lõpuks õuepottidesse, seega paneme noortaimed kasvama 6 ja 8 cm ettekasvatuse kassettidesse.

Amplipotid on erinevad. Pealtvaates suurusega umbes 25-30 cm .potti tuleks istutada 3-4 taime. Suurematesse samavõrra rohkem. Näiteks oma 60 cm läbimõõduga õuepotti istutan ma 9 taime. Meil on kodus 4 amplit ja Istutatud lilli tuleb hoolega kasta ja lilleväetisega toita. Ise tehes läheb ilus ampel maksma kuni 5 eurot. Aianduskeskusest ostes 25 eurot. Trepikoja ja terrassi pottidesse ja amplitesse läheb meie maja juures kokku ca 200 erinevat lille. Rahaline kokkuhoid tuleb ise tehes vähemalt 250 eurot. Lisaks tegemise rõõm.

Selle suve kindlateks hittideks on taimesegude komplektid “A Grape Fit” ja “Cotton Tail”

Vaata lähemalt noortaimede valikut lillesibulate kategoorias: https://maarahvapood.ee/tootekategooria/seemned-sibulad/lilleseemned/


0